Praktické rady

Kultura národa se prý pozná podle upravenosti hřbitovů. Zde bychom se proto s Vámi rádi podělili o naše poznatky, které jsou asi pro většinu z Vás samozřejmostí, nicméně na každém hřbitově se najde nějaké poškození, kterému se dalo předejít:
● Věnce a věnečky vždy podkládejte igelitem. Vázací drát, který je jinak v přímém kontaktu s deskou, ve vlhkém a deštivém podzimním počasí koroduje a na kameni zanechává rezavé skvrny, které zasahují do hloubky materiálu (zejména umělý, ale i přírodní kámen) a tudíž není možné je nijak vyčistit ani přebrousit.

● Do antikorových i jiných lamp používejte pouze svíčky k tomu určené. Větší svíčky mohou vyvolat vyšší žár, v jehož důsledku může dojít k prasknutí skel. Nehledě na přetečení vosku až na samotný pomník.

● Šrouby, které drží skleněné nápisní desky nikdy nedotahujte. Musí mít potřebnou vůli (samozřejmě do určité míry), aby deska v zimě nepraskla (v důsledku rozdílné tepelné roztažnosti materiálů).

● Dříve než na čištění Vašeho pomníku použijete nějakou chemikálii, vždy se raději poraďte s odborníkem. (Toto platí obecně u jakýchkoli zásahů či manipulaci s mnohdy těžkými částmi pomníků.) Nejběžnější chybou, jaké se lidé dopouštějí, je mytí Savem. To obsahuje soli, které podporují korozi armatury (drátů uvnitř teraca), jejíž následné nabývání způsobuje praskliny okolního teraca. Neprojeví se z roku na rok, ale životnost se zkracuje...
Pokud mýt teraco, pak doporučujeme rýžový kartáč a vodu, resp. vodu s Jarem. Anebo se můžete obrátit na nás - Váš pomník vyčistíme vysokotlakem a naimpregnujeme hydrofobizačním roztokem zabraňujícím dalšímu vsakování velkého množství vody.

● Uvažujete-li o koupi nového pomníku a plánujete na krycí desky dát květináče s živými květinami, zvažte i variantu pomníku bez desek či s částečným krytím. Může to pro Vás znamenat úsporu mnoha tisíců korun. Ostatně desky lze pořídit kdykoliv potom.

● Pořizujete-li nový hrob nebo nápisní desku, rozmyslete si, kolik přípisů (jmen) hodláte v budoucnu na pomník přidávat. Tuto informaci pak také sdělte kameníkovi, který Vám nápis dělá. Může se to zdát jako samozřejmost, ale jsou-li na malém náhrobku dvě rodiny, jeden symbol (ratolest apod.), jména pochovaných a keramické fotografie, pak nepatrně větší písmo může znemožnit zhotovení dalších přípisů.

● Dáváte-li na desky vysoké vázy s květinami, je vhodné vložit je do kamenných nebo teracových květináčů (foto v sekci "Doplňky" dole). Při silnějším poryvu větru totiž rády padají. Mohou se rozbít, ale jde také o to, že spadlá váza neplní dost dobře svůj původní účel - okrasný.

Jaký materiál se Vám nejvíce líbí

Aurora (114 | 46%)
Impala (24 | 10%)
Tarn (63 | 25%)
Orion (8 | 3%)
Multicolor (12 | 5%)
Paradiso (27 | 11%)
Naší práci můžete vidět například na hřbitovech v těchto obcích:
Polička, Svitavy, Bystré u Poličky, Korouhev, Jimramov, Ubušín, Jedlová, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Sulkovec, Široký Důl, Sebranice, Borová, Borovnice, Dolní Újezd, Luže a mnoho dalších. Mimo jiné i Växjö (Švédsko)

Volejte 604 78 48 49 přijedeme !!!


počítadlo.abz.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one